3 הערות לכבוד שנת הלימודים החדשה

3 הערות (באיחור) לכבוד פתיחת שנת הלימודים, ובכלל:

1. לפני שבועיים חזרתי מפולין, הפעם עם קבוצה מיוחדת מאוד מתנועת הצופים. מה שהיה מיוחד ביותר עבורי הייתה הנכונות הנדירה לתהליך וללמידה שהייתה בקבוצה. הרצון לספוג, לעבד, להתייחס ולהפיק לקחים מסיפורים ואתרים שיכולים להפוך לרשימת ביקורי חובה של נערים לפני גיוס הדהים אותי. הניצוץ הזה, של נכונות לעבור תהליך המורכב ממחשבות, רגשות והבעת עמדה הזכיר לי כמה עושר מתפרץ במסע תנועתי, שכרוך בבחירה מתמדת להיות בתהליך, ללמוד ולחשוב. צוות מרגש ( Tal Zoberi ו Itay Roshenroz ) וחניכים מעוררי השראה, אשר בחרו לקרוא מעל הר האפר במיידאנק את המילים – "גורלנו יהיה אזהרה לכם" – ולהזכיר לנו את דבריו של אלי ויזל כי "ההיפך של אהבה אינו שנאה, כי אם אדישות. ההיפך של חיים אינו מוות כי אם אדישות לחיים ולמוות. ההיפך של שלום אינו אלא אדישות לכיעור שבמלחמה וליופי שבשלום". לו יהי.

2. אתמול ביקרתי בנצרת במסגרת קורס על הדתות האברהמיות והשיח הבין דתי בישראל. אירח אותנו האב אמיל שופאני, ראש הכנסייה היוונית קתולית הפועל עשרות שנים לחיבור ומפגש בין תושבי הארץ, הערביים והיהודיים. העוצמה שבמפגש עם אדם מאמין, המביט בעיני מחנכים צעירים ומבקש מאיתנו הלכה למעשה להמשיך את מפעל חייו עדיין משפיעה עליי ובמיוחד זכור לי משפטו: "כל אחד מאיתנו צריך להכיר את מעגלי הזהות שלו, אלה לא בשליטתנו ועלינו לקבל אותם. אחרי הקבלה אנחנו צריכים לפעול לתיקון של ההיסטוריה, של מה שנעשה בעבר ואינו בשליטתנו . כולנו יחד צריכים לרפא את ההיסטוריה".

3. ולסיכום, מנצרת לירושלים – אבל הפעם לערב "מורים על הבר" של Wize וקרן טראמפ כדי לפגוש את Michael Gorodin, פצצת אנרגיה חינוכית שריתק אולם שלם של בליינים בהרצאה אדירה על כתות סתרים, קונספירציות והוכחות מתמטיות. המתמטיקה, אמר מיכאל, בנויה קודם כל על אמון בין מורה לתלמיד, לפעמים אפילו עד לכדי הליכה עיוורת אחרי הגיונות סותרים ועובדות בלתי אפשריות. "הדבר החשוב ביותר שאנחנו המורים נוכל לתת לתלמידים", כך הוא אמר "הוא לומר להם – אתם לא מבינה? בסדר גמור. תני בי אמון שיחד תוכלי להתקדם בלמידה, ובעוד שבוע-חודש-שנה מהיום – תחווי את ההצלחה".

לקראת שנת הלימודים אני מאחל לחברי המחנכים ולכולנו שנדע להילחם באדישות ולחלום על החיים והשלום, שנלמד מלקחי ההיסטוריה ונבחר לרפא ולתקן אותה, ושנהיה אנשי אמון ואמונה, בינינו לבין עצמנו ויחד עם כל נערה ונער שנפגוש בדרך.

ותמונה קטנה לסיום – חניכי מסע 2014 משתטחים לפזצט"א במסלול הגבורה בוורשה.
שתהיה לכולנו שנה טובה!

פזצט"א במסלול הגבורה. מסע צופים 2014

פזצט"א במסלול הגבורה. מסע צופים 2014

מודעות פרסומת

3 מחשבות על “3 הערות לכבוד שנת הלימודים החדשה

  1. המכנה המשותף שמצאתי לשלושת הסיפורים הוא – כיצד התקווה של מישהו אחר יכולה לפזר קצת את הייאוש שלנו. החניכים בסיפור הראשון, הכומר בשני, המחנך בשלישי.

    שנה טובה!

  2. פינגבק: מחנכי ישראל, הגיע הזמן לדבר על יהדות | ההיסטוריה החדשה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s